2021. máj 28.

Megkezdődött az új francia repülőgép-hordozó hajótest modelljének vizsgálata

írta: Netarzenál
Megkezdődött az új francia repülőgép-hordozó hajótest modelljének vizsgálata

Franciaország egy új repülőgép-hordozót fejleszt és épít, amely 2038-ban áll szolgálatba a már meglévő CHARLES DE GAULLE pótlására.

A fejlesztés egyik első szakaszában arányosan kicsinyített modelleken vizsgálják meg a tervezett hajótest viselkedését a vízben. A medencében történő vizsgálatokat a Védelmi Közbeszerzési Hivatal (Direction Générale de l'Armement -DGA) végzi. Ezek során megmérték a hajótest stabilitását, fordulási jellemzőit. Az új generációs repülőgép-hordozóval kapcsolatban megerősítést nyert, hogy fedélzetéről üzemeltetni tervezik a Franciaország, Németország és Spanyolország által kifejlesztendő FCAS (Future Combat Air System, franciául Système de Combat Aérien Futur = SCAF) vadászbombázót is. Jelenleg úgy tudni, hogy a PANG (Porte Avion Nouvelle Generation = új generációs repülőgép-hordozó) program részeként megépülő hordozó nukleáris meghajtással fog rendelkezni.

A PANG medencében végzett tesztekhez használt hajótest modellje (Fotó: defenseworld.net)

Építését 2025-ben kezdik majd meg, a tengeri próbajáratok 2036-ra vannak beütemezve. A repülőgép-hordozón 2000 fő teljesít majd szolgálatot, hossza 280 és 300 méter közötti lesz, és szélessége 80 méter körül fog alakulni, vízkiszorítása elérheti a 70000-75000 tonnát. Mivel a 30 tonnát meghaladó tömegű, 19 méter hosszú és 14 méter szárnyfesztávolságú FCAS fedélzeti üzemére számítanak, így a hajó méreteinek és liftjeinek kialakításánál ezt mindenféleképpen figyelembe kell venni. Ebből a harci gépből legalább 30-32 darab lesz majd elhelyezhető a hajón. A nukleáris meghajtással rendelkező új francia repülőgép-hordozóba kerülő a két új K22-es reaktor egyenkénti teljesítménye 220-230 megawatt körüli lesz. Ezek a CHARLES DE GAULLE-t működtető K15-ös reaktorokból származnak majd. Ez Franciaország klímastratégiájába illeszthető lenne, így igen valószínű az atomreaktorok megjelenése a majdani hordozón.

PANG egy fantáziarajzon (Wikipedia)

További előnyt jelenthet a reaktorok tervezésében és építésében már tapasztalatot szerzett szakembergárda és vállalatok foglalkoztatása is. Úgy tűnik, hogy elektromágneses katapultok lesznek majd beépítve a fedélzetbe, ezek viszont amerikai gyártmányúak lesznek. Több mint három évvel ezelőtt egy francia delegáció felkereste a Lakehurst-i tesztintézményt az Egyesült Államokban, ahol megismerhették ezt a rendszert. A következő generációs repülőgép-hordozó program tervezett költsége 4,5 milliárd euró. Meg kell azonban említeni, hogy rendszeresen hallani olyan hangokat, hogy Franciaországnak két repülőgép-hordozóra van szüksége csakúgy, mint Nagy-Britanniának. Várható, hogy minél közelebb kerülünk a tervezet végleges jóváhagyásához, annál inkább felerősödnek majd ezek a hangok.

Szólj hozzá

FCAS Future Combat Air System Système de Combat Aérien Futur SCAF PANG Porte Avion Nouvelle Generation